Zveme na mezinárodní konferenci "Aristotle and Aristotelianism", která se koná ve dnech 12.-13. října 2017 v učebnách 1.12 a 2.18 na Křížkovského 12. Podrobný program najdete na přiloženém plakátku.
Riziko jako ekonomicko-filozofický problém (KFI/REF)
Mgr. Michal Müller
středa 15:00-16:30, učebna KB-2.18
Studium rizika představuje rozvíjející se interdisciplinární obor. Kurz se zaměří na problematiku rizika z hlediska filozofie ekonomie, disciplíny zkoumající teoretická, metodologická a etická východiska ekonomie. Naznačeny budou rovněž přístupy k riziku a příbuzným pojmům v dějinách myšlení. Jak uvádí Peter L. Bernstein ve své knize Against the Gods: The Remarkable Story of Risk, mistrovské ovládání rizika – definování racionálního procesu, prostřednictvím kterého je možno riziku čelit, představovalo revoluční myšlenku, že budoucnost je více než vrtochem bohů a že člověk není jen pasivní jednotkou. Chápání rizika v nových souvislostech tak proměnilo riskování v hlavní katalyzátor pohánějící západní civilizaci. Během jednotlivých seminářů se pokusíme vymezit tyto základní změny v chápání rizika a budeme diskutovat o současných výzkumech a uplatnění vědeckých poznatků v ekonomické praxi.
Isaac Newton v kontextu vědecké revoluce (KFI/INK)
Mgr. Roman Zavadil
úterý 16:45-18:15, učebna KB 1.16
Cílem předmětu bude seznámit studenty s Isaacem Newtonem nejen jako předním vědcem, ale především jako filozofem, který svým myšlením ovlivnil následující generace. Newtonovo dílo bude probíráno v kontextu jeho předchůdců (Johannes Kepler, Galileo Galilei, Henry More, René Descartes), současníků (Gottfried W. Leibniz, Christiaan Huygens, Robert Boyle, Robert Hooke, John Locke, George Berkeley) a také filozofů, kteří se jím inspirovali (David Hume, Immanuel Kant). V rámci Newtonova filozofického myšlení bude kladen důraz především na metodologii, kauzalitu a pojetí síly, prostoru a času.
Dějiny estetiky 1 (KFI/DES1)
Mgr. Roman Kucsa
pondělí 15:00-16:30, učebna KB 2.18
Volitelný kurz Dějin estetiky v zimním semestru představí hlavní školy a představitele filozofického myšlení starších dějin evropské kultury a v obrysech nastíní vývoj antického a středověkého uvažování o kráse a umění. Vedle vymezení klíčových estetických pojmů a jejich obsahových proměn – vedle pojmů krásy a umění se tradičně s estetikou pojí problematika vznešena, nápodoby apod. – bude pozornost semináře upřena na reflexi jednotlivých druhů umění (zejména rétoriky a architektury). Každé téma bude pak doplněno analýzou vybrané pasáže z děl jednotlivých myslitelů. Kurz nebude ukončen testem ani odevzdáním závěrečné eseje, pro udělení zápočtu je však požadována pravidelná písemná příprava (position paper, 1–2 normostrany) na seminář a aktivní účast v jeho průběhu. Povoleny jsou maximálně dvě absence.
Erasmus+ na letní semestr 2017/2018
Bylo vypsáno dodatečné výběrové řízení programu Erasmus+ na zahraniční studijní pobyty v letním semestru akademického roku 2017/2018. Podrobné informace o programu naleznete zde: http://kfil.upol.cz/studium-v-zahranici; hlásit se můžete pouze přes webovou aplikaci: http://erasmusplus.upol.cz. Je možnost využít nových smluv s univerzitami v Lublani, Bukurešti a Padově, termín přihlášek je do 2. října 2017. V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na dr. Tvrdého, filip.tvrdy@upol.cz.
Introduction to the Philosophy and Sociology of Human Rights (KFI/LP)
Marek Szilvasi, Ph.D. (Eötvös Loránd University in Budapest)
bloková výuka, 23.-24.10., 1.-2.11., 6.-7.12., 13:00-16:30, učebna SV 3.22
The course (a composition of lectures and seminars held in English) will concentrate on the social, historical and political context of international human rights systems. It will critically examine the development, the content, and epistemological and political privilege of various human rights treaties (the French Revolution’s Declaration of the Right of Man, UN Universal Declaration of Human Rights (UDHR, 1948), Council of Europe’s European Convention of Human Rights (ECHR, 1950) and the Charter of Fundamental Rights of the European Union (2000). It will look into a context, composition and cohesion of three generations of human rights and their nexus to citizenship rights. It will further point out specific critical approaches to human rights developed by various socio-political movements of the 20th and 21st centuries (anti-racism, postcolonial and subaltern critique, Marxism, feminist and gender equality, and environmental movements). The course will close with a reflection on intersectional, critical race and cosmopolitan theories and the future role of the state and society in upholding (human) rights vis-à-vis recent challenges of terrorism, wars and migration.
Vybrané problémy etiky II (KFI/VPE2)
Mgr. Petra Chudárková
pondělí 13:15-14:45, učebna KB 2.15
Kurz je určen pouze studentům magisterského programu, a to buď jako povinný seminář k přednáškám z Etiky, nebo jako volitelný kurz typu B pro ty, kteří již mají Etiku splněnou. Cílem kurzu je na základě vybraných textů seznámit studenty se základními přístupy z oblasti normativní a deskriptivní etiky a metaetiky. Texty jsou dostupné pouze v angličtině, proto se od studentů očekává alespoň pasivní znalost tohoto jazyka. Podmínkami pro úspěšné splnění kurzu jsou četba zadaných textů a aktivní účast ve výuce. Povoleny jsou maximálně dvě absence.